Kur apslēpts Ceremoniālā kakao maģiskais spēks?
Kas ir ceremoniālais kakao?
Ceremoniālais kakao ir tradicionālā vai rituāla veidā, gatavots kakao dzēriens, ko dažādas senās kultūrās izmantoja gan kā dziedinošu līdzekli, gan meditācijas un garīgās attīstības praktizēšanā. Kakao ceremonijas var ietvert meditāciju, klusuma brīžus vai sarunas par garīgām tēmām. Tieši šīs papildu darbības un pieejas atšķir ceremoniālo kakao no vienkārši patērējama kakao dzēriena. Kopumā ceremoniālo kakao var uzskatīt par daudzpusīgām augu zālēm, kas spēj uzlabot fizisko, mentālo un garīgo labklājību. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties enerģiju un koncentrēties, samazināt stresu un trauksmi vai savienoties ar savu augstāko Es, ceremoniālais kakao var būt dabisks veids, kā to sasniegt.
Pazīstams jau senajām civilizācijām
Ceremoniālā kakao izcelsme ir senās Mezoamerikas, Maiju, Acteku un Olmeku kultūras, tur tas tika uzskatīts par svētu dzērienu. Šajās kultūras pazina kakao kā svētu, dziedinošu līdzekli, kas saistīts ar garīgo un reliģisko pasauli.
Maiji un Acteki izmantoja kakao gan ceremoniālos rituālos, gan arī ikdienas dzīvē. Viņi to lietoja ne tikai kā dzērienu, bet arī kā valūtu un dāvanu, kā arī izmantoja, lai atspoguļotu savu cieņu un saikni ar dieviem.
Tālākā vēsture liecina, ka ceremoniālais kakao tika atklāts Eiropā pēc 16. gadsimta sākuma, kad spāņi sāka iekarot Mezoamerikas teritorijas. Viņi iepazina kakao kā vietējo iedzīvotāju svēto dzērienu un sāka eksportēt to uz Eiropu. Kopš tā laika ceremoniālais kakao ir turpinājis savu ceļu kā tradicionāls un rituāls dzēriens dažādās pasaules kultūrās, kur to novērtē kā garīgu pieredzi un kopīgu saikni ar dabu un apkārtējo pasauli.
Šodien, arvien vairāk cilvēku gan individuāli, gan grupās, interesējas par ceremoniālo kakao un tā izmantošanu meditācijās, dziedināšanas sesijās un garīgās attīstības procesos.
No kakao pupiņas līdz maģiskajam dzērienam
Ceremoniālais kakao tiek gatavots no bioloģiski audzētām, veselām, rūpīgi atlasītām kakao pupiņām. Šāds kakao satur visu, ko sevī ietver kakao pupiņa. Jo tīrāka un apzinātāka ir bijusi audzēšana, jo tīrākas enerģijas spēsim uzņemt. Lai viss vērtīgais nonāktu kakao dzerienā būtiska ir kakao sagatavošana.
Kakao gatavošanas process jau ir sava veida meditācija, jeb rituāls, kurā pupiņas tiek sasmalcinātas ar rokām, vai īpašās granīta akmens dzirnavās. Bieži vien šādam kakao dzērienam pievieno arī citas dabīgas sastāvdaļas, piemēram, garšvielas, medu, lai uzlabotu garšu un papildinātu ceremonijas rituālu.
Ceremonijas laikā tiek pievērsta uzmanība ne tikai pašam dzērienam, bet arī kopējai atmosfērai, dalībnieku emocionālajam un klāt esamības stāvoklim.
Priekšrocības ārpus fiziskajām robežām
Ceremoniālais kakao satur dažādas vērtīgas sastāvdaļas, kas ietekmēt gan fizisko, gan garīgo veselību. Jā, tā priekšrocības sniedzas ārpus fiziskajām robežām, ir pierādīts, ka ceremoniālajam kakao ir pozitīva ietekme tieši uz garīgo veselību.
Kakao satur vairākus būtiskus savienojumus, kuriem ir emocionālo trauksmi mazinošs efekts, tostarp serotonīns, dopamīns un anandamīds palīdz mazināt stresu, kā arī uzlabotu garastāvokli.
Teobromīns ir kofeīnam līdzīga molekula, kas lielā koncentrācijā atrodas kakao un spēcīgi iedarbojas uz sirds un asinsvadu sistēmu. Teobromīns ir viena no vielām kakao, kas fiziski atbalsta sirdi atverošo iedarbību, stimulējot sirdsdarbību un asins cirkulāciju. Teobromīns paplašina asinsvadus un atslābina muskuļus. Atšķirībā no kofeīna, Teobromīnam ir maigāka un ilgstošāka iedarbība, kā arī garastāvokli uzlabojošs efekts.
Ananda sanskritā nozīmē augstākās svētlaimes, patiesa un ilgstoša prieka sajūtu. Anandamīds ir endogēns kanabinoīds. Anandamīds mūsos izraisa laimes, relaksācijas un prieka sajūtu.
Tas arī dabiski izdalās mūsu ķermenī, īpaši pēc fiziskas slodzes un ir atbildīgs par eiforiju, ko, piemēram, skrējēji izjūt pēc maratona. Kakao ir vienīgais augs uz planētas, kurā līdz šim ir atrasta dabīga anandamīda klātbūtne. Turklāt kakao satur vielas, kas novērš anandamīda sadalīšanos, nodrošinot ilgstošu uzmundrinājumu.
Dzīvs, termiski neapstrādāts kakao ir bagātīgs antioksidantu avots. Antioksidanti uzlabo sirds darbību un pazemina asinsspiedienu. Tie attīra organismu no "brīvajiem radikāļiem", ļoti reaktīviem skābekļa savienojumiem, kas veicina šūnu novecošanos un vairākas nopietnas slimības.
Flavanoīdi ir antioksidanti, kas īpaši sastopami kakao. Tie sasaistās ar brīvajiem radikāļiem, tādējādi pasargājot šūnas no “brīvo radikāļu” izraisītajiem bojājumiem. Tieši tāpēc antioksidantiem tiek piedēvēta atjaunojoša iedarbība. Turklāt tie arī attīra asinsvadus. Artērijas kļūst elastīgākas un asinis šķidrākas, kas samazina asinsspiedienu.
Feniletilamīns ir bioloģiski aktīva viela, kas dabiski izdalās mūsu ķermenī, tad, kad esam iemīlējušies. Lielā koncentrācijā tas ir atrodams laimīgu cilvēku smadzenēs.
Feniletilamīns izraisa eiforiju un arī palīdz mums būt gan uzmanīgākiem, gan uzlabo koncentrēšanas spējas. Tas ļauj mums būt mirklī “šeit un tagad” Tāpat esam mazāk izklaidīgi un mazinās izsalkuma sajūta. Feniletilamīns lielos daudzumos ir termiski neapstrādātās, negrauzdētās kakao pupiņās.
Magnijs ir svarīgs muskuļu relaksācijai, ķermeņa detoksikācijai un skābju izvadīšanai.
Tas samazina sāpju jutību, nomierina nervus un ir noderīgs arī menstruālo krampju gadījumā, pateicoties tā muskuļu relaksējošajai iedarbībai. Tas veicina arī veselīgu kaulu un zobu attīstību.
Tavu sajūtu process
Kakao ceremonija var būt gan individuāla, gan tuvinieku, gan plašākā lokā. Tas ir tavu sajūtu process, te noteikumu nav, ir tikai ieteikumi. Pati ceremonija var sastāvēt no vairākiem procesiem
Sagatavo telpu, iekārto iekštelpu vai ārtelpu ar sev patīkamiem atribūtiem, piemēram, svecēm, kristāliem. Attīri telpu ar kvēpināmiem augu kociņiem, augiem, talismaniem.
Lēni un apzināti pagatavo kakao dzērienu, jau tagad savienojoties ar tā smaržu, krāsu, procesu.
Iekārtojies ērti sagatavotajā vietā, ieelpo un izelpo, apstādini savu domu skrējienu, esi mierā, esi “šeit un tagad”.
Kakao krūzīte vari ierunāt savu nolūku, vai vēlējumu sev.
Lēni, baudot, izgaršojot malko savu kakao dzērienu.
Ļaujies impulsam savienoties ar sevi, savu sirds centru. Tu vari veltīt laiku meditācijai mierīgi sēžot, vari iegrim savā esībā, vari zīmēt, vari kustēties, vari dziedāt, vari dzejot, vari dejot, vari vienkārši būt. Ja esi kopā ar kādu, varat ļauties sarunām, apcerēm.
Kad sajūta, ka kakao procesi ir noslēgušies, izsaki pateicību kakao, dabas veltēm, sev un līdzās esošiem.
Gan mājas, gan brīvā dabā
Ceremoniālo kakao var pagatavot gan mājas, gan brīvā dabā - kakao ieber krūzītē un aplej ar karstu ūdeni, vai sildot ūdeni pievieno kakao. Lēni maisot savienojies ar procesu, sajūti kakao maģisko smaržu.
Uzsildi ūdeni, vai pienu, 70-85°C būs pietiekami, lai maisot kakao izkustu un nezaudētu savas dabiskās, dziednieciskās īpašības.
Katliņā, vai krūzītē pievieno 20-40g ceremoniālā kakao, atkarībā no vēlamā procesa un garšu pieredzes. Vairāk par kakao devām lasi zemāk.
Vari pievienot medu, vai kādu citu saldinātāju, pēc savām sajūtām un patikas.
Vari pievienot garšvielas, piemēram, ingveru, kurkumu, kardamonu, kajennas piparu, vai citu, pēc savām sajūtām un patikas.
Vari pievienot augus, piemēram: rožlapiņu, vīgriezi, liepziedu, vībotni, vai citu, pēc savām sajūtām un patikas.
Cik daudz kakao vislabāk pateiks paša organisms, precīzāk, ja esam mīļā saiknē ar to, apzināmies to, tā stāstus. Un rokas, tajās tik daudz jutīguma, enerģētisko centru, ēšanai ar rokām ir sensena patiesība - vistuvāk var sajust sev nepieciešamo svaru, temperatūru, faktūru, struktūru, kas ļauj ķermenim saprast vai šis un šādi šobrīd ir man labi. Bet ir arī vispārīgas vadlīnijas cik Kakao likt savā ķermenī noteiktos apstākļos, vai dzīves periodos. Sajūti, kas ir tavs:
Ļoti viegla deva - 10g (pilna tējkarote): piemērota, ja ir liela jutība uz stimulantiem, arī grūtniecēm.
Viegla deva - 20g (nepilna ēdamkarote): piemērota prakšu atbalstam piemēram, meditācija, joga utt. Vai maigam kakao dzērienam uzsākot dienu, ceremoniāla deva jūtīgam cilvēkam.
Vidēja deva - 30g (pilna ēdamkarote): viegla ceremonijas deva, piemērota pirmajai reizei, kā vakara nodarbju atslābināšanās dzēriens.
Ceremonijas deva - 40-50g: piemērota, ja vēlies doties sevis izzināšanas ceļojumā un iepriekš iedzert kakao.
Liela deva - 60–70g: dziļumam, pārliecinies vai esi sadraudzējies ar Kakao.
Ceremoniālais un veikalā nopērkamamie kakao
Ceremoniālais kakao ir augstas kvalitātes kakao, kas radīts tikai no rūpīgi atlasītām kakao pupiņām, bez papildus pievienotām garšu uzlabojošām izejvielām. Šādam kakao piemīt intensības un izteiksmīgas garšu un aromātu kombinācijas - ziedains, augļains, riekstains un dabīgi rūgts, šīs visas ir garšu nianses, kas sastopamas ceremoniālajā kakao, atkarībā no pupiņu izcelsmes vietas un augšanas apstākļiem.
Ceremoniālais kakao ietver sevī visu kakao veselumu, tas ir biezs un tumīgs, pateicoties kakao taukam, ko satur katra pupiņa.
Kakao pulveris ir plašāk pazīstams produkts, atšķirībā no ceremoniālā kakao, tas tiek iegūts no zemas, vai vidējas kvalitātes kakao pupiņām. Lai gan kakao pulveris arī var būt augstas kvalitātes, tas parasti nav paredzēts ceremoniāliem pasākumiem un ir domāts ikdienas lietošanai virtuvē. Masveidā ražotie kakao pulveri tiek gatavoti no grauzdētām kakao pupiņām, kā jau zināms, augstājā temperatūra, kam pupiņas ir pakļautas grauzdēšanas procesā, tās zaudē daļu savas unikalās vērtības.
Cita un vēl būtiskāka atšķīrība starp ceremoniālo kakao un kakao pulveri ir tā, ka tiek izjaukts kakao unikālais veselums. Industriāli gatavotam kakao, pupiņas samaļot, no tām tiek atdalīts vērtīgais kakao tauks. Atdalīts tas pazīstams kā kakao sviests. Līdz ar to tiek iegūtas divas izejvielas kakao pulveris un sviests. Šāds industriāli ražots kakao pulveris pārsvarā ir rūgts, ar maz izteiksmīgām garšu niansēm. Lai uzlabotu tā garšu tam pievieno daudz cukura un citu neveselīgu dzīves veidu veicinošu izejvielu.